BiH se sprema za modernizaciju bankarskog sektora

Bez autora
Apr 15 2025

Centralna banka BiH do kraja ove godine će nastojati da završi sve procedure kako bi BiH ušla u SEPA (Single Euro Payments Area), što će značiti jeftinije prekogranične transakcije za građane i privredu.

Poručila je ovo Jasmina Selimović, guvernerka Centralne banke BiH na petoj konferencija DDays, "Uticaj aktuelnih izmjena regulatornog okvira i globalnih geopolitičkih trendova na poslovanje bankarskog i mikrokreditnog sektora", koja je održana danas u Banjaluci u organizaciji BAM Consulta, a na kojoj se govorilo o ključnim temama koje oblikuju finansijski sektor BiH, ali i globalna tržišta.

Selimovićeva je istakla da je bankarski sektor u BiH stabilan i usklađen sa evropskim regulativama, ali da je potrebno i da drugi segmenti ekonomije i finansijskog sektora rade više na usklađivanju propisa.

"Centralna banka Bosne i Hercegovine je izradila strateški plan za period 2025-2027. godina kojim smo predvidjeli modernizaciju, digitalizaciju i da postanemo institucija koju ništa ne može da iznenadi", istakla je Selimovićeva te dodala da BiH nedostaje Fond za restrukturiranje koji bi pomogao bankama kada dođu u neku vrstu krize i da je osnivanje tog fonda zadatak koji se nalazi pred BiH.

Što se tiče sistema TIPS, koji se odnosi na instant plaćanja u zemlji, ona je rekla da se sprovode aktivnosti i da bi nakon testne faze primjena mogla da počne iduće godine. Nedovoljnom je ocijenila finansijsku pismenost u BiH, naglašavajući da Centralna banka sprovodi aktivnosti sa školama, ali da je neophodno da se i banke i prosvjeta uključe više što se tiče finansijskog opismenjavanja stanovništva.

Govoreći o Zakonu o elektronskom novcu Snježana Rudić, pomoćnica ministra finansija RS, rekla je da je, nakon njegovog donošenja, zakonski okvir upotpunjen podzakonskim aktima i da je izdata prva licenca izdavaocu elektronskog novca.

Prvu licencu dobila je kompanija Aircash, a Udo Müller, CEO Aircash GMBH, zahvalio se Agenciji za bankarstvo RS na dobroj saradnji tokom procesa licenciranja.

"Veoma je važno da imamo daljnji dijalog s regulatorom", rekao je Müller i dodao da se radi na prilagođavanju Aircash proizvoda i aplikacije domaćem tržištu kako bi se počelo s operativnim radom.

Na panelu o digitalizaciji, Emir Kurtić, viceguverner Centralne banke BIH, istakao je da je CBBBiH posvećena svim procesima, prvenstveno omogućavanju SEPA i TIPS usluga.

"Posljednji smo u regiji što se tiče SEPA, trebamo se probuditi", poručio je i dodao da važnu ulogu ima i uvođenje elektronskog potpisa čija se implementacija treba ubrazati.

Mile Todorović, član Uprave, CMO/COO, Addiko Bank a.d. Banjaluka, rekao je da po pitanju digitalizacije mijenjaju i banke, ali i da treba mijenjati svijest klijenata u vezi sa potrebom uvođenja novih proizvoda, dok je Martin Mavrič, član Uprave, CIO/COO, NLB banka a.d. Banjaluka, istakao da se ljudi teško navikavaju na promjene, bilo da je u pitanju tradicionalno ili digitalno bankarstvo.

"Mlađi lakše prihvataju promjene, ali nephodna je i zrelost tržišta. NLB Banka je unaprijedila i unapređuje svoje digitalne kanale za komunikaciju i usluge. Važna je i sigurnost i da banka jača interne procedure", kazao je Mavrić.

Tom prilikom je Zoran Đurić, dekan, Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banjaluci je ukazao na neophodnost pojačane bezbjednosti u svijetu u kojem su cyber napadi sve sotisficiraniji.

"Bezbjednost ne možete da kupite, to je proces u koji mora da se ulaže godinama", poručio je Đurić.

Srđan Šuput, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske, dodao je da banke imaju odgovornost da upravljaju rizicima, ali i da je to odgovornost i regulatora. "Mjere koje smo donosili su se pokazale efikasnim i sektor je stabilan i otporan. Adekvatnost kapitala  je visoko iznad propisanog minimuma od 12 odsto", kazao je Šuput, dok je njegov kolega Jasmin Mahmuzić, direktor Agencije za bankarstvo FBiH, kazao da bez saradnje i zajedničkog djelovanja nema rezultata.

"Mjere koje smo donosili kada su kamate u Evropi rasle su dale odlične rezultate, mi danas imamo kamate koje su na nivou iz 2019. godine", istakao je Mahmuzić.

Rade Šegrt, direktor BAM Consult, poručio je da DDays konferencija već pet godina okuplja ključne igrače u bankarskom i mikrokreditnom sektoru i bavi se tema od suštinskog značaja.

"Posebnu pažnju posvećujemo prećanju promjena u regulativi i regulatorima koji brinu o stabilnosti sistema, posebno u nestabilnim vremenima kojima svjedočimo", rekao je Šegrt.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik